30 Ağustos 2012 Perşembe

Momo ~ Michael Ende

'Momo ya da zaman hırsızlarının ve çalınmış zamanı insanlara geri getiren çocuğun tuhaf öyküsü'

Momo bana Ebru'nun(morbaykuş) kitaplaşma etkinliğiyle gelen hediyesi. Önce gönderdiği kitaplardan Alamut'u okudum. Sonra araya bir Ahmet Ümit kitabı sıkıştırıp hemen Momo'ya başladım. Bu kitabı nasıl anlatsam bilemiyorum.

Çocuk kitabı olarak geçiyor aslında kitap. Ama aslında her yaştan insanın okuması gerekiyor. Michael Ende masal tarzı bir anlatımla günümüz modern toplumunu eleştirmiş. Nasıl anlatsam hani ne zaman birini aramak istesek, birine, bir yere gitmek istesek hep zamanımız olmadığından yakınırız ya. Hep iş güç peşindeyizdir. Yapacaklarımız hiç bitmez. Gündelik hayatın işlerinden sevdiklerimize zaman ayıramayız. İşte bunu çok güzel bir dille eleştirmiş yazar.

Masum, saf ve cesur bir küçük kız Momo. En büyük yeteneği dinlemek. Bu yüzden etrafında arkadaşları eksik olmuyor. Fakat zaman hırsızları 'duman adamlar' yüzünden etrafından arkadaşları bir bir azalmaya başlıyor. Ve Momo arkadaşlarını, tüm insanları kurtarmak için bir mücadeleye başlıyor.


''Zamandan tasarruf edeyim derken aslında başka şeylerden tasarruf ettiğinin kimse farkında değildi. Yaşamlarının gittikçe daha zavallı, daha tekdüze ve daha soğuk geçtiğini kavramak istemiyorlardı. Bu gerçeği sadece çocuklar, ta yüreklerinde hissettiler. Çünkü artık kimsenin onlara ayıracak zamanı yoktu.''

''Oysa zaman, yaşamın kendisiydi. Ve yaşamın yeri yürekti.''

''İnsanlar zamandan tasarruf ettikçe zaman azalıyordu.''

2 yorum:

 1. Okuduğum ve sevdiğim bir kitabı bir başka gözün dilinden seyretmek çok güzel.

  Hepimiz Momo gibi farkında olabilsek ne güzel bir dünyamız olurdu.

  Bu güzel yazın için teşekkürlerimle..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Asıl ben teşekkür ederim bu güzel kitap için :)

   Sil