14 Eylül 2012 Cuma

Adora ~ Bertrice Small

'Üç erkek onu karısı olarak istedi. Kudretli Osmanlı sultanı Orhan, Mesembria hükümdarı cesur korsan İskender ve Adora'nın kalbinin asıl sahibi Şehzade Murat.'

Kitap Bizans prensesi Teodora(Adora) nın hayatını konu alıyor. Okumayı düşünenler için öncelikle belirtmeliyim ki, bu kitabı tarihi roman niyetine satın almayın. Dışarıdan öyle görünebilir ama daha ziyade aşk romanı tadında. Araya tarihi olaylar serpiştirilmiş sadece. Daha çok entrikalar, savaş, saray, aşk üzerine kurulu roman.

Eğer kitabı tarihi roman olarak değerlendirmeye kalkarsak yazarı eleştirmemiz gereken konular var. Mesela erotizmin romanda gereğinden fazla yere sahip oluşu bunlardan biri. Yani araya sürekli yakınlaşmalar sıkıştırılmış ve yazar bunu betimleye betimleye uzun uzun anlatmış. Sonuç olarak Osmanlı padişahlarının kadınlara fazla düşkünlüğü gibi bir iz bırakıyor akıllarda ki bu da pek hoş olmamış. Bazı bölümler vardı ki Osmanlı'nın yanlış tanıtıldığı fikrine kapıldığım yerler oldu, okumayanlar için fazla bahsetmek istemiyorum.

Ama bu yorumlardan kitabı beğenmediğim anlaşılmasın. Çok akıcıydı, kısa sürede bitiverdi ve bitirdikten sonra da beni etkilemeye devam etti. Beğendim de ama bunda kişilere takılı kalmadan bir aşk romanı havasında okumamın etkisi fazla.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder