16 Mart 2013 Cumartesi

Doğu'dan Uzakta ~ Amin Maalouf

'Kitap Kardeşliği' etkinliğinin mart ayı kitabı ''Doğu'dan Uzakta''ydı. Bir çırpıda biten bir kitap oldu Doğu'dan Uzakta. Keşke dedim Amin Maalouf'un kitaplarıyla daha önce tanışsaymışım. Bu etkinlik özellikle bu ay açısından çok faydalı oldu benim için.

İç savaş yüzünden birbirlerinden kopup dünyanın farklı yerlerine dağılan arkadaşların hikayesini anlatıyor kitap. Her biri farklı bir kişilik. Hepsinin ayrı bir hikayesi var. Tüm bunlar derinliği büyük hikayeler. Adam da bunlardan biri. Amin Maalouf bu karakterle biraz da kendi yaşamından bahsetmiş.

Adam bir gün 'geçmiş arkadaş'ından beklenmedik bir haber alıyor. Ve geri dönüşün hikayesi burada başlıyor. Yıllardır görmediği ülkesine gitme fırsatını yakalıyor bu ani haberle. Bundan sonra da Adam ve arkadaşlarının ülkelerinden kopuşlarını, geçmişle olan yüzleşmelerini okuyoruz.

Gerek konusu gerek kahramanlar, yazarın anlatımı... hepsi güzeldi de içime sinmeyen tek yan kitabın sonu oldu. Sanki beklenmedik bir son yaratmak amacıyla yapılmış izlenimi verdi bana. Şaşırttı, içime sinmedi. Yine de geneliyle ele alındığında okumanızı tavsiye edeceğim bir kitap Doğu'dan Uzakta.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder