4 Mart 2013 Pazartesi

Yüzyıllık Yalnızlık ~ Gabriel Garcia Marquez

Yüzyıllık Yalnızlık 'Kitap Kardeşliği' etkinliğinin şubat ayı kitabıydı.

Eserin konusu Buendia ailesinin kuşaklar süren çetrefilli yalnızlık hikayesi. Nesiller boyunca bir kısır döngü etrafında devam ediyor bu yalnızlık. İlk başlarda biraz sıkıldım aslında, yani konu yavaş ilerliyormuş gibi geldi. Fakat yarıyı geçtikten sonra olaylar sarmaya başladı. Bu yüzden güzel fakat sabırla okunması gereken bir kitap.

Kitabın başında her ne kadar soy ağacına yer verilmiş olsa da isimler öyle kafa karıştırıyor ki. Fazlaca Arcadio ve Aureliano var çünkü. Ailedeki erkeklere verilen tüm isimler bu iki isimden ibaret. Bu yüzden uzun süre boyunca sürekli soy ağacına bakma gereksinimi duydum. Ailenin bu isimlerle de birlikte gelen değişmez bir kaderi var. İçine kapanık Aurelianolar ve iri yapılı, güçlü Arcadiolar. Bu isimleri alanlar mutlaka bu özellikleri taşıyor.

Tüm bu hikaye Macondo'da geçiyor. Kasabayı Jose Arcadio ve eşi Ursula kuruyor. Bu kasaba, herkesin uyum içinde yaşadığı, ölümün hiç uğramadığı bir yer. Fakat bu tabii ki böyle sürüp gitmiyor ve bir müddet sonra Macondo da diğerlerinin işgaline uğruyor. Kasabanın geçirdiği büyük değişimi okuduğunuzda siz de göreceksiniz.

Eserin dikkatimi çeken bir diğer yanı ise fazlaca ensest ilişkilerin göze çarpması, ailedeki farklı bireylerin aynı kadından(Pilar Ternera) olan çocukları...

Bir de oldukça fantastik olaylar var kitapta yer alan. Ama yazar bunları bile gerçeklikle yansıtmış. Bir diğer özellik ise yazarın bu boyuttaki bir kitaba bu kadar olay ve kişi sığdırması. Bu da eseri oldukça yoğun içerikli hale getirmiş.

Kitabı açıkçası bayılarak okuduğumu söyleyemem fakat yine de okuduğuma pişman değilim :)

2 yorum:

 1. Ben yarıda bırakmıştım, seni sabrından dolayı tebrik ederim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler :)
   Doğal yarıda bırakman, yazıda da belirttiğim gibi sabır isteyen bir kitap gerçekten :)

   Sil