14 Kasım 2013 Perşembe

1. Çocuk ve Bilgi Güvenliği Kongresi


7-9 Kasım tarihleri arasında Çocuk ve Bilgi Güvenliği Derneği'nin düzenlediği Ankara Üniversitesi'ndeki kongrenin son oturumuna katılma şansım oldu.

Çocukların hazırladığı proje sunumlarının birkaçına ve Prof. Dr. Resmiye Oral'ın konuşmasına katılabildim. Sunumlardan bahsedecek olursak oldukça etkileyiciydi benim için. O yaştaki çocukların internet güvenliği denen bir konudan haberdar olması, bu konuda nasıl davranılması ve neler yapılması gerektiğini bilmeleri, topluluk karşısında kendilerini anlatmalarındaki kabiliyetleri... Hepsi oldukça güzeldi ve bir yetişkinin sunumu havasındaydı.

Öğleden sonra ise birkaç kola ayrılan halk oturumları vardı. Prof. Dr. Resmiye Oral'ın konuşmasını dinlemek için genç ve çocuk oturumuna katıldık. Fakat bu konuda küçük bir sıkıntı oldu. 10 yaşındaki çocuğun katılacağı oturum da, bir üniversite öğrencisinin katılacağı oturum da ortaktı. Bu yüzden konuşmanın düzeyi biraz daha basit hale geldi. Yine de ilk defa bir konuşmasına katıldığım Resmiye Oral'ı dinlemek ve ondan bir şeyler öğrenebilmek oldukça keyifliydi.

Kongrenin düzenlenmesi oldukça yararlı olmuş, fakat bir şey fazlasıyla gözüme çarptı. Hem bulunduğum sunumlarda hem de oturumlarda katılım öylesine azdı ki. Salonun neredeyse üçte biri doluydu. Bunda etkinlik duyurusunun geniş bir kitleye yapılmamış olmasının da etkisi olabilir belki.

İnternet güvenliğinden bahsedecek olursak da bunun şu an başlı başına bir konu olduğu herkes tarafından biliniyor artık. Ebeveynler sırf kendileri dinlenebilmek, çocuklarıyla uğraşmamak için onları bilgisayarın başında saatlerce bırakabiliyor. Bu durum öyle bir hale geliyor ki bağımlılık yaratıyor belli bir noktadan sonra. Hatta bu sosyal ortamın içine doğan çocuklar bilgisayar dışında kendilerine vakit geçirtecek şeyler bilmiyorlar, bulamıyorlar.Etrafınıza bir bakın, öyle çok çocuk göreceksiniz ki karşınızda böyle. Tabi durum o kadar da kötü değil. Bunların yanı sıra bilinçli aileler de var.

İleride daha büyük sıkıntılarla karşılaşmamak için hem internet bağımlılığı hem de bilgi güvenliği konusunda daha da geç olmadan tedbirler almalıyız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder