26 Kasım 2013 Salı

Beyaz Diş ~ Jack London

Yıllardır okumayı düşündüğünüz ama başka kitaplardan sıra gelmeyen kitaplarınız vardır ya hani. İşte Beyaz Diş de onlardan biriydi benim için. Jack London bu kitapta bir kurt köpeğinin gözünden yaşamı, onun hayatta kalma mücadelesini anlatıyor. İnsanların hayvanlara olan yaklaşımı, onlara çektirdiği işkenceler, gösterdiği büyük sevgiler... Hem en vahşi hem de sevgi dolu yönleriyle.

Yarı kurt yarı köpek olan Beyaz Diş doğanın vahşi ortamından ayrılarak insanların hayatına karışıp onlarla birlikte yaşamaya başlıyor. Karşılaştığı sevgisizlik yüzünden vahşi bir yaratığa dönüşünce kendisinden başka kimseye güvenmemeye başlıyor. Ta ki ona sevgiyle yaklaşıp içinde yatan uysallığı, sevgiye olan açlığı ortaya çıkaran sahibiyle tanışana kadar. Beyaz Diş'in tüm hırçınlığına rağmen büyük dostluğuna da tanık oluyoruz.

Kitaba başladığımda çok hızlı ilerleyemedim. Anlatıcı yönünden farklı bir kitap olmasıydı en büyük etken de. İlerledikçe daha içine çeken bir roman oldu. Anlatımın canlılığını, doğallığını, etkileyiciliğini fark ediyorsunuz çünkü.

Her yaşa, kitleye hitap eden bir eser Beyaz Diş. Zaten kitap klasikler arasında. Siz de henüz okumadıysanız kitaplığınızda yer verebilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder