11 Aralık 2013 Çarşamba

Açlık Oyunları ~ Suzanne Collins

Açlık Oyunları serisinin ilk kitabını okumayan bir ben kalmıştım sanırım :) İş zaten kitaba başlayana kadar. Çünkü kitapların her biri neredeyse bir günde bitiyor.

Kitapla ilgili yorumlarıma geçmeden önce birkaç tavsiyem var. Birincisi serinin tamamını almanız. Çünkü kitabın birini bitirdiğinizde diğerine başlamak için sabırsızlanıyorsunuz. Bir diğer tavsiyem ise kitaba işinizden kalmamak için boş bir zamanınızda başlayın.

Kitabın içeriğinden bahsedecek olursak; Panem 13 mıntıkadan oluşan bir bölge. Bir isyan sonucu mıntıkalar Capitol'e karşı ayaklanır. 13. mıntıka yok edilir, diğer 12 mıntıka ise Açlık Oyunları ile cezalandırılır. Oyuna her mıntıkadan 12-18 yaşları arasında bir kız ve erkek çocuk alınır. Bu 24 haraç arenada hayatta kalma yarışı verir, kazanansa sadece biri olacaktır. 

O yılki oyunun 12. mıntıkadaki toplama gününde kurada adı çıkan Katniss'in kız kardeşi Prim ve fırıncının oğlu Peeta'dır. Katniss oyunlarda kardeşinin yerine gönüllü olur. Kitapta karşımıza sık çıkan diğer bir karakter ise 12. mıntıka haraçlarının akıl hocası Haymitch'tir.

Yarışmalar her yılkinde seyrinde başlar. Pek çok sahne mıntıkalara büyük ekranlardan izletilmektedir. Fakat bu yılki yarışmalarda bir şeyler değişmeye başlar. Peeta'nın Katniss'e aşkını itiraf etmesi, ikisinin Capitol'e karşı tutumları, isyanın ve alaycı kuşun simgesi Katniss... Tüm bunlar yarışmaların olağan seyrini değiştirir. Hepsinin yanı sıra bir de Katniss'i seven ve 12. mıntıkada kalan Gale vardır.

Pek fazla bu tarzda kitaplar okumuyor olmama rağmen kurgusuyla oldukça etkiledi beni Açlık Oyunları.
Öneririm :)8 yorum:

 1. Kitabı hep duyuyor ama konusunun ne olduğunu bilmiyordum. Okuyunca ilgimi çekti. Hele de isyan filan çıkıyorsa çok severim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mutlaka okumalısınız o zaman :)

   Sil
 2. sinemaya uyarlanarak var olan tüm şaheserliğini yok eden bir kitap. Tamamen kitaptan takip edilme bu seri.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Filmleriyle kıyaslanamaz bence de. Hele ki ikinci kitap

   Sil
 3. Son kitap biraz daha yavaş ilerleyebilir elinizde. ama yine de büyük bir zevkle okuyacağınıza eminim. Hatta severseniz hemen filmlerini de izleyin arkasından :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tüm seriyi okudum, dediğiniz gibi son kitap biraz daha farklıydı. Çabuk bitti ama içime sinmedi fazla. Filmlerini de izledim ama kitapla kıyaslamak mümkün değil tabi :)

   Sil
 4. merhaba yılbası kartpostalınızı gonderebildiniz mi? sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eşleştiğimiz kişiyle 15'inden sonra karşılıklı olarak bir gün ayarlamaya karar verdik. O yüzden henüz göndermedik ikimiz de birbirimize. Fakat 1-2 gün içerisinde postaya vermiş oluruz ikimiz de.

   Sil