16 Ocak 2014 Perşembe

Alaycı Kuş ~ Suzanne Collins

Açlık Oyunları serisinin son kitabı Alaycı Kuş. Hem serinin sürükleyiciliği hem de son kitap olması heyecanı iyice artırıyor. Alaycı Kuş da yine serinin diğer kitapları gibi çok kısa sürede bitiriyor.

Olayların yönü biraz daha değişiyor bu kitapta.  Katniss ve Peeta oyunlardan sağ çıkmalarına rağmen olaylar yeni başlamıştır. Capitol'e karşı isyanlar iyice büyümüştür. Bu sefer gerginlik oyunlarla değil Capitol'ün mıntıkalar üzerindeki gücü ve eziyeti ile devam ediyor.

Katniss bu sefer olaylar karşısında daha yalnız. Kafası karışık ve ne yapması gerektiğini bilmiyor. Etrafında pek çok insan var ama o artık oyunlardan sonra içine düştüğü kendi dünyasında yaşıyor. Hem de omzundaki yüklerle.

Oldukça güzel işlenen yerler olsa da serinin son kitabı olarak içime sinmedi Alaycı Kuş. Tabi ki diğer iki kitabı okumuş ve heyecanlı bir yerde kalmış olarak okunması gerekiyordu. Bu kitabı kurtaran yan da seri olması zaten.

Kitabın son kısmındaki birkaç yer ise hiç oturmadı kafamda. Sanki üç kitap boyunca anlatılanlar bir çırpıda çöpe atılıp yeni şeyler ortaya atılmış.

Serinin tüm kitaplarını öneririm tabii ki. Ama Açlık Oyunları serisinden beklediğiniz büyük heyecan ve kurguyu bu kitapta o kadar fazla beklemeyin bana kalırsa.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder