21 Ocak 2014 Salı

Sevmenin Zamanı ~ Liz Behmoaras

Sevmenin Zamanı'nı D&R'da indirimdeki kitaplar arasında görüp almıştım. Kitabın kapağına bakıp da yazarın ismini görünce kitabın yazım dilinin farklı olduğunu, sonradan Türkçeleştirildiğini düşündüm. Fakat sonradan öğrendim ki kitabın yazım dili Türkçe'ymiş.

Kitabın yazarı Liz Behmoaras İstanbul'da doğup Türkçe pek çok eser vermiş. Sevmenin Zamanı'da yazarın dönemin hem siyasi hem toplumsal olaylarına değindiği bir romanı. İkinci Dünya Savaşı yıllarında İstanbul'da geçen bir aşkı konu alıyor roman. Fakat bir savaş romanı değil, iki gencin arasındaki aşkı anlatırken dönemin siyasi koşullarından bahsediliyor.

Sevmenin Zamanı sıcacık bir roman. Frida ve İsmail, İstanbul'da Tıp Fakültesi'nde okuyan iki genç. Bir anatomi dersinde birbirlerinin farkına varıp aşık oluyorlar. İsmail Müslüman, Frida Rus asıllı Yahudi. Ama ne bunun ne de siyasi koşulların bir önemi var onların aşkı için. Yine de herkes onlar gibi düşünmüyor.

İsmail ve ailesi maddi yönden sıkıntı içinde. Bu yüzden İsmail hem okuyup hem asistan olarak okulda görev yapıyor. Dinine çok düşkün olan annesinin tek isteği oğlunun kendi dininden olan bir kızla evlenip mutlu olması. Aynı şekilde Frida'nın ailesi için de öyle. Özellikle babası. Çok katı kurallı olan babası kızının bir Yahudi'yle evlenmesini istiyor ve bu konudaysa hiç tavizi yok.

Tüm bu sıkıntılar içinde bir ilişki yürütmeye çalışıyor Frida ve İsmail. Yoksulluğa, savaşa, ırk ve din ayrımına, toplumun tüm o yargılarına rağmen.

Oldukça güzel bir hikaye onların aşkı, okurken içinizi ısıtıyor. Fakat yazar, romanın sonunda aynı derecede yakalayamamış başarıyı. İçime sinmedi öyle bitmesi. Yine de tavsiye edeceğim bir roman Sevmenin Zamanı.

2 yorum: