1 Şubat 2014 Cumartesi

Beyoğlu'nun En Güzel Abisi ~ Ahmet Ümit

''Aşk, yaşamı; cinayet, ölümü sıradanlıktan kurtarır.''

Ahmet Ümit'in Everest Yayınları'ndan çıkan son kitabı Beyoğlu'nun En Güzel Abisi. Kitabın bu sefer de boyutu uzun. Fakat kapak tarzı değiştirilmiş bu kez. Yine de çok sevdim ben kitabın kapağını. Canlı, yazı şekli ilgi çekici.

Yine bir Ahmet Ümit klasiği ile karşı karşıyayız. Başkomiser Nevzat'ın çözmeye çalıştığı bir cinayet. Aynı ekip; Başkomiser Nevzat, Zeynep ve Ali. Bu sefer değinilen konu çok daha yakın bir tarihten. Gezi parkı olayları, sonrasında olayın etkisiyle yaşanan değişiklikler... Bir de konusu hiç kapanmayan batakhane, kumarhaneler, pavyonlar... Tarlabaşı'ndaki rant kavgası, mekanının delikanlıları, ağır abileri, ucuz bir mal olarak görülen kadınlar... Yaşadıkları aşklar, uğruna giriştikleri kavgalar, cinayetler...

Bu kitapta daha fazla ağır basan siyasi düşünceler, kitabın bu sefer biraz daha topluma mesaj içerikli olduğu hissini uyandırıyor. Aynı zamanda yazarın vermek istediği düşünceler bana biraz fazla masumane geldi. Evet bir olaya değinilmek istenmiş fakat yazılan şeyler olayın sadece iyi yanlarını yansıtmış bana göre. 

Tarlabaşı'ndaki rant kavgası üzerinde oldukça durulmuş kitapta. Semtin köklü tarihi, en eski ev sahipleri, evlerinden olacak olan aileler ve dükkanları riske giren esnaflar... Bir de bu işten karlı şekilde çıkmaya uğraşan yer altı dünyası var tabii.

Kitapta bizi en çok etkileyen kişilerden birkaçı da yaşamlarını Tarlabaşı'nın sokaklarında, yıkılmaya yüz tutmuş evlerinde sürdüren sokak çocukları: Keto, Musti, Pirana. Onların hazin yaşamları...

Biraz tarih var, biraz aşk, biraz cinayet. Yine sizi alıp götüren bir Ahmet Ümit romanı. Yazarı okurken sadece bir cinayeti çözmeye çalışmıyor, aynı zamanda tarihin, insanlığın, bildiğimiz tüm o değerlerin en derinlerine doğru bir yolculuğa çıkıyorsunuz.

Ahmet Ümit bu kitapta bir de sürpriz hazırlamış okurlarına. Şimdi ipucu vererek olayın heyecanını yok etmek istemem. Kitabı okuyunca yazarın diğer kitaplarından farklı olarak bu kitabında yaptığı bir detayı fark edeceksiniz.

Belki her kitapta artan beklenti nedeniyle belki de yazarın diğer romanlarına göre bu romanında yaptığı değişiklerden dolayı bazı yönleriyle içime sinmeyen bir kitap olsa da okumaktan çok keyif aldığım, her satırında Ahmet Ümit okumayı ne kadar özlediğimi hissettiğim tatta bir roman oldu Beyoğlu'nun En Güzel Abisi.

4 yorum:

 1. Okunacaklar listemde bulunuyordu zaten. Bir de böyle güzel bir yorum görünce biraz daha acele etmem gerektiğini anlamış oldum :) Teşekkürler yorum için.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim, keyifli okumalar şimdiden :)

   Sil
 2. Ahmet Ümit'e bayılıyorum. Birçok kitabını okudum ama buna sıra gelmedi henüz. Fakat okumadan ve senin yorumlarından da anladığım kadarıyla döktürmüş yine :) En kısa zamanda kitaplığımda yerini alacak :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Her kitabı ayrı bir değerli yazarın :)

   Sil