10 Şubat 2014 Pazartesi

Gerçekten Beni Duyuyor Musun? ~ Leyla Navaro

Leyla Navaro'ya ait 'Gerçekten Beni Duyuyor Musun?' çocuk gelişimi üzerine yazılmış bir kitap. Kitapta gelişimsel ögelerden daha çok çocuğun eğitimi ve onu doğru şekilde anlama yolları üzerinde durulmuş.

Yazar hakkında kısa bir bilgi verecek olursak; Leyla Navaro, İstanbul Üniversitesi Psikoloji Lisans, Boğaziçi Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık Yüksek Lisans mezunu. Kurucusu olduğu bir Eğitim ve Danışmanlık Merkezi var.

Kitap 9 ana bölümden oluşuyor. Çoğu bölümde ebeveynlerin kendilerini değerlendirmelerine yönelik alıştırmalar ve kurgu hikayeler bulunuyor. Kitapta üzerinde durulan en önemli noktalardan biri de çocuğun boy seviyesine inip göz kontağı kurarak iletişime geçmek. Yine buna dair yapılan ebeveyne yönelik empati kurma çalışmaları mevcut.

Şimdi kitabın her bölümüne daha yakından bakmaya çalışalım:

İlk bölümde, 'mükemmel anne' olgusu üzerinde duruluyor. Bu olgunun herkesin düşüncesinde nasıl kalıplaştığı ve annelerin içine düştükleri çıkmaz anlatılmış.

İkinci bölümde, çocuğun düşüncelerini önemsemeyerek kendi fikirlerimizi dikte ettirmeye çalışmanın zararları anlatılıyor. Bu tutumun çocuğun öz güvenine hasar verdiği ve bunun sonucunda çocukta kızgınlık, öfke, içerleme, isyan, nefret, kendini küçük görme ve güvensizlik duyguları açığa çıkıyor. Üzerinde durulan bir diğer konu da ebeveynin kendini çocuğun yerine koyarak düşünmesinin önemi.

Üçüncü bölümde, disiplin ve ceza kavramları karşılaştırılıyor. Ödül ve cezanın ne yönde kullanılması gerektiğinden bahsediliyor. Ebeveynin çocukluğuna dönmesi ve empatiye yönelik alıştırmalara yer verilmiş. Takdir etmenin önemiyle istenmeyen davranışı önlemenin yolları anlatılıyor.

Kitabın dördüncü bölümünde, disiplin ayrıntılarıyla ele alınmış.

Beşinci bölümde ise çocuğun olumsuz davranışlarından ziyade olumlu davranışlarına yönelme ve tepki vermenin öneminden bahsediliyor.

Altıncı bölümde karşılaşılan sorunlara hemen çözüm getirmek yerine önce dinlemenin ve onu anladığımızı göstermenin gerekliliği anlatılıyor.

Yedinci bölüme gelindiğinde, çocuğa nasıl davranılması gerektiği, onu anlamanın yolları anlatılmış olup sıra gerçekten olumsuz ve durdurulması gereken bir davranışa verilmesi gereken tepkilere geliyor. Çocuğun davranışından duyulan rahatsızlığı ona nasıl dile getirebiliriz, bu sefer de biz ona kendi duygularımızı nasıl anlatabiliriz, bunun yolları anlatılıyor.

Sekizinci bölümde, anne ve babaların bu rollerini nasıl giydikleri, iyi anne baba olabilmek adına aşırı koruyuculuğa kaçabildiklerinden bahsediliyor. Ebeveynler için kendi rollerini nasıl yerine getirdiklerini sorgulamaları üzerine oldukça güzel bir bölüm olmuş.

Kitabın son bölümü olan dokuzuncu bölümde ise, karşılıklı güven konusu var. Bu bölümde kitapta tüm bahsedilenler toparlanıp çocuğa güven vererek daha iyi davranış geliştirmesine yardımcı olunacağı anlatılıyor. Davranışlarına verilen tepkiye göre çocuğun tutumu karikatürlerle de desteklenerek anlatılmış. Yazılanlardan yola çıkarak bizim tepkilerimizle çocuğun davranışlarını ne derece yönlendirebileceğimizi açıkça görüyoruz.

Kitabın sonunda bir de ek bölüm var. Bu bölümde 3-6 yaş çocuklarının gelişimsel aşamaları yazılmış. Hangi yaş çocuğunun hangi davranışlarda bulunabileceği, yaş grubunun hangi özellikleri yanında getirdiğini öğreniyoruz.

Gelelim kitaba genel olarak getirdiğim yoruma,

'Gerçekten Beni Duyuyor Musun' her ebeveynin okuyabileceği tarzdan ve hepsinin kendine bir pay çıkarabileceği bir kitap. Eğer eğitimciyseniz ve daha akademik bilgiler arıyorsanız bu kitap size yetmeyebilir. Kitap hem konu hem de dili yönüyle herkesin okuyabileceği sadeliğe ait.

Çocukların eğitimi ve davranışları üzerine bir şeyler öğrenmek, daha da önemlisi farkındalığa sahip olmak için önerebileceğim bir kitap Leyla Navaro'nun bu eseri.

4 yorum:

 1. bu kitabı bende okudum hatta bloğumda da yorumlamıştım... Ben çok beğendim bence her anne babanın okuması gereken en önemli kitaplardan biri....
  iyi okumalar :)

  YanıtlaSil
 2. Merhaba,
  Blogunuzu çok beğendim ve sizi takibe aldım.
  Sevgiler,
  Bende bloguma beklerim http://hayatimakyajla.blogspot.com/
  İlk hediye çekilişime beklerim.

  YanıtlaSil