1 Eylül 2014 Pazartesi

Kukla ~ Ahmet Ümit

Önceden de pek çok kez dile getirdiğim gibi Ahmet Ümit'in romanlarını, hikayelerine kıyasla daha çok severim. Yazarı keşfettiğimden beri yeni bir kitabı çıktığında hemen o gün alıp okumak isterim. Fakat daha eski, okumadığım romanları için durum başka. Her seferinde elim gider, ama biraz daha bekletirim daha sonra okuyayım diye. Çünkü her zaman okuyabileceğim bir Ahmet Ümit romanı olsun isterim. Belki tuhaf bu duygu, ama yazarın dilini fazlaca sevdiğimden kaynaklanıyor sanırım. İşte Kukla da bunlardan biriydi. Uzun zaman kitaplığımda bekledikten sonra Ahmet Ümit okuma isteğim sarınca başladım okumaya.

Kitabın başkahramanı Adnan. Sıklıkla söz edilen diğer kişi ise Adnan'ın yıllardır karşılaşmadığı üvey kardeşi Doğan. Adnan başarılı bir gazetecidir, fakat zamanla kendini alkole vererek hem işini hem de ailesini kaybeder. Uzun yıllar görüşmediği üvey kardeşi Doğan'la karşılaşmasıyla hayatı değişir. Yeniden hareketli günlerine dönmeye başlar. Pek çok siyasi ve gizli işlere bulaşan Doğan aracılığıyla, Adnan'da kendini bu entrikaların içinde bulur. Artık istese de eski yaşantısına dönme şansı kalmamıştır.

Doğan'a gelirsek gençliğinden bu yana yasal/yasal olmayan pek çok görevde bulunmuş biri. Gün gelmiş hayatı pahasına savunduğu örgütten vazgeçmiş, çok güvendiği yerlerden büyük tokatlar yemiş, her seferinde başka yerlere savrulmuş. Ama yalnız başına karar vermeyi öğrenmiş. Kararları sonucu birçok hata yapan, bunların sebeplerini bazen kendinde, bazen çocukluğunda yaşadıklarında bulan biri Doğan. Peki Kukla kim? Adnan mı, Doğan mı?

Kitabın arka kapağında ''...Ergenekon'un yıllar önce yazılan romanı.'' ifadesi bulunuyor. Derin devlet, gizli teşkilatlar, mafya, polis... Her birinden bahsedilmiş romanda. Doğan'ın hayatını öğrenirken, yazarın gözüyle bu yapıları da inceliyor okuyucu tek tek.

Ahmet Ümit sadece devleti, siyasi yapıları anlatmıyor kitapta. Aynı zamanda Adnan ve Doğan'ın yııllar öncesine dayanan ortak yaşantılarından da bahsediyor. İki üvey kardeşin birbirlerinin hayatlarına ne şekilde yön verdiklerini, nasıl unutulmaz izler bıraktıklarını okuyoruz romanda.

Yazar kitabın sonlarına kadar yine bir soruyla baş başa bırakıyor bizi polisiye romanında. Kitap bittiğinde yine şaşırtıcı bir sonla açığa kavuşuyor her şey.

Ahmet Ümit'in diğer romanlarıyla kıyaslayınca, Kukla kurgu yönüyle biraz daha yoğun geldi bana. Tek bir cinayetin üzerinde durmamış, daha karmaşık bir olay örgüsü seçmiş bu kez yazar.

Ahmet Ümit severler için okumadan geçmeyin diyeceğim bir roman Kukla :)


4 yorum:

 1. okumak istediğim ancak fırsat bulamadıgım bir kıtabıydı ahmet ümitin...ilk fırsatta

  YanıtlaSil
 2. Ahmet Ümit'i ben de çok severim. Kukla ilk okuduğum kitabiydi. Soluksuz okumuştum. Dediğin gibi romanları çok daha başarılı. Hacimli kitaplar olmasına rağmen çok sürükleyici oluyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hem boyutları hem de kalınlıklarıyla kesinlikle öyle :)

   Sil