18 Şubat 2015 Çarşamba

İlk Gün ~ Marc Levy

'İlk Gün' okuduğum ilk Marc Levy kitabı. Devamında ise hemen 'İlk Gece' geliyor tabi. Eğer kitabı okuma niyetindeyseniz İlk Gece'yi de hemen alın derim.

Kitap, bir paleantropolog ve astrofizikçinin macerasını anlatıyor.

İlk insan ile ilgili soruların peşinde olan Keira, kazı için gittiği Omo Vadisi'nde küçük yaştaki Henry ile tanışır. Ailesini kaybetmiş olan Henry, çok önceden volkanın etrafında bulduğu bir taşı Keira'ya verir. Fırtına sebebiyle vadiden ayrılmak zorunda kalan Keira, Paris'e döner. Burada Ivory ile tanışır ve onun sayesinde Henry'nin verdiği taşın farklı olduğunu kavramaya başlar. Tek isteği Omo Vadisi'nde geri dönerek kazı çalışmalarına devam etmektir.

''Gündoğumu nerede başlar?'' sorusuna cevap arayan Adrian ise Atacama'da bir araştırma merkezinde çalışmaktadır. Fakat rahatsızlığı sonucu Londra'ya geri dönmek zorunda kalır.

İki eski sevgili, Adrian ve Keira 15 yıl aradan sonra yeniden karşılaşır. Bilime olan aşklarının devam ettiği gibi birbirlerine karşı da hala bir şeyler hissetmektedirler. İlk insan ve ilk günü aramak için zorlu bir mücadele içine girerler. Gizemli taş hakkında bilgi edinmek için pek çok yer gezmek zorunda kalan ikili büyük engellerle de karşılaşacaktır.

Kitaba başlarken her ne kadar ilgimi çekse de konusu nedeniyle sıkılır mıyım acaba diye düşünmüştüm. Fakat kitap ilerledikçe hem konunun beni gittikçe içine çektiğini hem de anlatımın akıcılığını daha çok fark ettim. Marc Levy daha ilk kitabıyla, tarzını sevdiğim bir yazar oldu.

Kısa sürede kendini ilgiyle okutan kitap 'İlk Gece'yi bir an öne okuma isteği uyandırdı bende.

6 yorum:

 1. güzel bir kitaba benziyor bu yazarın kitabını daha önceden hiç okumadım ama merak ettim okumak isterim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu kitabı da, devamı niteliğindeki İlk Gece'yi de öneririm :)

   Sil
 2. Kitapta paleantropologla astrofizikçinin yer alması, ilgimi çekmeye yetti bile. Tavsiye için teşekkürler.
  Takibe aldım, bana da buyurun. Belki ilginizi çekecek bir şeyler bulursunuz :)
  www.nowacraft.blogspot.com

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim, sevindim ilginizi çekmesine :)

   Sil
 3. Daaha önce -çok eskiden- bir kitabını okumuştum Marc Levy'nin. Çok evdiğim filmlerden Cennet Gibi'de Marc levy kitabından uyarlamaymış. O yüzden bir sempatim var, bir ara bütün kitaplarını okumak istiyorum bende :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cennet Gibi, Marc Levy kitabından uyarlama mıymış :)
   Benim de sevdiğim bir film, ne güzel oldu öğrenmem

   Sil