6 Temmuz 2015 Pazartesi

Kürk Mantolu Madonna ~ Sabahattin Ali

'Seninle şöyle bir oturup konuşamadık' diyor Sabahattin Ali.

Kürk Mantolu Madonna hepimizin hakkında bir şeyler duyduğu bir klasik. Kitaplarla arası pek iyi olmayanların bile bildiği bir roman. Hal böyle olunca, bir de bu eser Sabahattin Ali'nin ise büyük bir beklenti ile başlıyorsunuz kitaba.

Konusundan bahsedecek olursak, kitap Maria Puder ve Raif Efendi'nin ilişkisini anlatır. Raif Efendi'nin Berlin'deki bir sanat galerisinde gördüğü tabloyla başlar her şey. Tablonun sahibi Maria Puder ile tanıştığında hayatı değişir. Biraz daha derin anlatmak istiyorum aslında kitabın konusunu. Ama ne kadar çok anlatırsak o kadar eksilecek gibi hissediyorum anlamı. O yüzden siz en iyisi alın okuyun.

Roman sadece bir aşk hikayesini anlatmıyor, aynı zamanda Sabahattin Ali'nin ustalığıyla dönemin eleştirisini de barındırıyor. Karakterlerin özelliği, aile yaşantısı, toplumun düşünceleri... Dili ve anlatımı ise bir o kadar akıcı, içten. Yazarın diliyle karakterlerin duygularını içinizde hissediyorsunuz.

Her kitabın altı çizilmesi gereken cümleleri olur ya hani. Emin olun bu kitapta onlara fazlaca rastlayacaksınız.

Herkesin tadına bakması gerekenlerden Sabahattin Ali kitapları
Ve bir klasik Kürk Mantolu Madonna
Sıra diğer kitaplarında 
(:


4 yorum:

 1. O kadar aklımda ki ama hala okuyamadım. İlk fırsatta okumak istediklerimden :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kitaplığa bir kere girdi mi, hemen biten bir kitap zaten. Umarım kısa zamanda okursunuz :)

   Sil
 2. gğzel yorumlamışsınbenimde içimeişleyenlerden biridir sebahattinimin çoğu kitabını okudum :Deşimden sonra en sevdiğim adamlardan biri :D yaşasaydı yanmıştı her gün mektuğ yazar ya da sosyal medyayla bağlantı kurardım :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuzu okuyunca aklıma yazarın Canım Aliye Ruhum Filiz kitabı geldi. Ne güzel bir eş olduğu da belliymiş Sabahattin Ali'nin :)

   Sil