8 Temmuz 2015 Çarşamba

Sefiller ~ Victor Hugo

Bir kitapsever olmama rağmen dünya klasiklerine karşı hep önyargım oldu. Sanırım bunun sebebi ilk klasik kitaplarımı yanlış seçmemdi. Sonra bu ön yargı 'İki Şehrin Hikayesi' ile kırılır gibi oldu. Ben de ikinci şansı yıllardır kitaplığımda duran ve çok merak ettiğim Sefiller'e verdim.

Kitabın en çok dikkatimi çeken yönü dilinin sade olması oldu. Klasiklere has uzun cümleler, abartılı betimlemeler yok. Sanıyorum bunda en büyük rol çevirinin. Zira dört ciltlik olanı da var kitabın. Diğer yayınlarda da incelemek gerek.

Kitabı okuma zamanımın sosyoloji çalışmalarından hemen sonra olması da güzel bir tesadüf oldu. Günlerce yoksulluğun ortaya çıkışı ve nedenleri, zenginlik konularına çalışıp dünya üzerindeki örneklerine baktık. Sefiller ise klasik de olması yönüyle konunun bazı yönlerini taçlandırmış oldu.

Gelelim kitabın konusuna;
1800'lü yılların Fransa'sı. 19 yıl kürek mahkumluğu yapmış Jean Valjean. Hapis hayatı onu bambaşka birine çevirir. Dışarı çıktığında Madeleine Baba ile karşılaşır ve hayatının akışı değişir.

Jean Valjean, Cosette, Marius üçgeninde geçen romanda pek çok güçlü yan karakter de var. Yoksulluk, adalet, sadakat gibi pek çok kavram derinlemesine işlenmiş.

Kitabın en önemli noktası ise suç kavramı bana göre. Suçun tanımı nedir, koşullara göre değişkenlik gösterir mi, yasaların etkisi nedir? gibi soruları bir kez daha düşündürüyor. Bunun örneği ise, koşulları gereği fırından ekmek çalmak zorunda kalan Jean Valjean'ın durumu. Bu soru oldukça kısıtlı kaldı tabii şu an. Koşulları neydi, başka yollar denedi mi, yaptırımı ne oldu gibi pek çok sorunun cevabı kitapta.

Dram, macera, aşk, polisiye tüm bunları bulabileceğiniz bir klasik Sefiller.
Herkesin kitaplığında bulunması gerekenlerden.
Şimdi sıra filminde.

Yazıyı bitirmeden internette karşıma çıkan şu küçük notu paylaşayım sizlerle:

Sefiller, bir nevi toplum aynası görevi görür. Jean Valjean üzerinden ölüm cezasının yanlışlığı gösterilir; Cosette, çocuk işçileri eleştirmek için yaratılmış bir karakterdir; Fantine ise kadınların yaşayışını, ahlaksızlığa itilişini insanlara gösteren karakterdir.

4 yorum:

 1. Bu kitap sadeleştirilmiş olabilir mi? Ben de lisede Sefilleri tek kitaptan okumuştum ama o sadeleştirilmişti.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sanırım öyle. Zira 3-4 ciltlik hali de var kitabın :)

   Sil
 2. Bu kitaba hastayım. Gerçekten çok seviyorum. Herkes okumalı bence.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnsana klasikleri sevdirir bu kitap :)

   Sil