22 Ağustos 2015 Cumartesi

Uçurtmanın Kuyruğu

İşte bir tiyatro yazısı!

Bir proje için çocuklarla sahnelenecek bir tiyatro metnine ihtiyacımız var. Arkadaşlar Oktay Gürsoy'a ulaşıp ondan rica etmişler. Görüşme sonrası bize anlatıyorlar konuşmalarını. Çok ilgili, çocukların yer aldığı projelere destek veren biri. Daha sonra çektikleri fotoğrafı gösteriyorlar. O kadar tanıdık geliyor ki ama çıkaramıyorum. Tiyatro oyunuyla karşılaşmadan önce birden geliyor aklıma. Hatırla Sevgili'nin Salim'i. Ekrana kilitlenir, iki buçuk saat karşısından kalkmazdım. Kaç yıl geçti üzerinden ama hala bazı replikleri aklımda.

Ekipçe oyununa gitmeye karar veriyoruz. Uçurtmanın Kuyruğu. Ankara Kentpark Sahne'de. Öncelikle oyunun konusu bana göre çok çok iyi. Çocukluğunu çocuk olarak yaşayamamış bir adam. Onun baskıcı babası. Babasının sıkı disipliniyle yetişmiş. Bu disiplin öyle bir hal alıyor ki iş intihara kadar varıyor. Arkasında bırakacağı veda mektubunu yazdıktan sonra beklenmedik bir misafir geliyor ve oyun asıl şimdi başlıyor.

Hayatı hakkında pek çok şeyi bilen bu misafir planlanan intiharın önüne geçmiştir. Zamanda bir yolculuğa çıkarlar. Babasının tutumu, çocuğun hissettikleri, vaktin geç olmadığı ve isterse hayatını değiştirebileceği.

Yalnız konu değil oyunculuklar da öyle iyiydi ki. Oktay Gürsoy ve Kadir Tırpan'dan oluşan kardo bize pek çok duyguyu hissettirdi. Otoriter babanın sözleri karşısında bizde gerildik. Hayatı hafife aldığı sahnelerde kahkahalara boğulduk resmen.

Büyük tat alarak izlediğimiz oyunun sonunda Oktay Gürsoy'la kısacık bir konuşmamız oluyor. Onları yormama adına uzun tutmuyoruz. Sahnede de sahne arkasında da hayat dolu, anlayışlı biri olduğunu belli ediyor.

Oktay Gürsoy'u izlemek de onun desteğini almak da çok keyifliydi.
Bir kez daha teşekkürler buradan :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder