14 Ocak 2016 Perşembe

Tuvalet Kağıdı Rulosu

Bütün yazı tuvalet kağıdı rulosu biriktirmiş biri olarak sanırım artık bu yazıyı yazabilirim :)

Hem atık materyalleri kullanmak hem yeni etkinlikler uygulamak adına tuvalet kağıdı rulosu öyle kullanışlı ki. Hazır yeterince tuvalet kağıdı biriktirmiş bir o kadar da etkinlik görmüşken 3 yaşındaki komşumuzun kızı ile bir etkinlik yapmaya karar verdim.

Biz önce bir sürü örnek baktık birlikte. Sonra birini beğenip uygulamaya karar verdik. Ben karton, renkli kağıt, dekobant gibi birçok malzemeyi getirdim o ise hangilerini kullanacağına karar verdi. Önce bir tavşan yaptık birlikte.

Peki bu etkinlikle gelişime ne katkı sağladık;
Kağıtları keserken, yapıştırıcı kullanırken, tavşanımızın kulaklarını çizerken ince motor (küçük kas) gelişimini destekledik. Tavşanlar hakkında konuştuk 'ne yerler, nerede yaşarlar gibi' bilişsel ve dil gelişimine katkı sağladık. Tabi ki bir de etkinliği yaparken iki kişiydik, karşılıklı konuştuk, sıra aldık ve sosyal gelişimini de desteklemiş olduk.

İkinci aşamada ise iki tane tuvalet kağıdı rulosunu verdim ve tamamen serbest çalıştı. Hayal gücünü kullanarak ona istediği şekli verdi ve tek gözlü bir uzaylı yaptı. Sonucunda da yaratıcılığını ortaya çıkardığı bir eser çıktı :)

Tuvalet kağıdı rulolarını kullanarak yapılabilecek pek çok etkinlik var. Önemli olan çocuğumuzun gelişim düzeyine uygun etkinliği seçmekte. Eğer ilginizi çekerse pinterest'te aratarak pek çok örneğe ulaşabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder